Chorwacja

Posted by admin on grudnia 12, 2013

Republika Chorwacji to państwo leżące w Europie południowej nad Morzem Atlantyckim. Panuje tu klimat śródziemnomorski, co powoduje, że temperatury w miesiącach letnich dochodzą tu do 30 stopni, trochę chłodniej jest w czerwcu lub we wrześniu.

Dlaczego Chorwacja tak przyciąga żeglarzy?
Przyczyn jest wiele począwszy od ciepłych, czystych i przejrzystych wód opływających brzeg Chorwacji, poprzez wydłużony do 7 miesięcy w roku sezon żeglarski. Ponadto duża ilość słonecznych dni, bardzo urozmaicona linia brzegowa z wieloma urokliwymi zatoczkami przy czym część z nich jest dostępna tylko od strony morza co powoduje, że można się w nich zaszyć i odpocząć w samotności od zgiełku portowej kei.

Wszystko to razem powoduje, że nawet mniej wprawnym żeglarzom pływanie nie sprawia dużej trudności.(http://tanierejsy.pl/pl/chorwacja.html) Pamiętać jednak trzeba, że nadal jest to morze a nie jezioro i warunki mogą się zmienić z pięknej pogody na sztormową. Jednak w dobie GPS oraz dokładnych serwisów pogodowych można z odpowiednim wyprzedzeniem schronić się w porcie podczas tych nielicznych momentów niepogody w okresie trwania sezonu żeglarskiego.

chorwacja.jpg

W całym kraju działa 50 marin, a zakotwiczonych jest kilka tysięcy jachtów. Działa tam wielu armatorów i firm zajmujących się charterem jachtów. Dlatego można tam "wynająć" łódkę o różnym standardzie i każdy znajdzie coś dla siebie.
Wypoczynek pod żaglami to nie tylko pływanie, ale także odwiedzanie ciekawych miejsc i zwiedzanie, a Chorwacja obfituje w miejsca, które trzeba zobaczyć. Takimi miejscami są na pewno średniowieczny Dubrownik, Split, Trogir czy Poreč.
Chorwacja to także doskonała kuchnia a zawijając do małego uroczego portu nie sposób nie skorzystać z lokalnych dobrodziejstw oferowanych w miejscowych restauracyjkach. W szczególny sposób polecić można miejscowe trunki a w szczególności wina.

Ceny w Chorwacji niestety nie należą obecnie do najniższych, ale nie są to również wysokie stawki. Popularność tego kraju w ciągu ostatnich kilku lat spowodowała, że szczególnie w miejscowościach typowo turystycznych ceny mogą być znacząco wyższe. Jednak dla oszczędnych pozostaną zawsze niedrogie a doskonałe szczególnie w sezonie owoce i warzywa oraz ryby szczególnie kupione wprost od rybaków lub na targach rybnych.